

Ronald Hricko
ČlenOdpovede vytvorené v diskusii
-
Ahojte. Pokiaľ ide o energetickú nezávislosť, tak fotovoltika nie je zlý nápad. Náklady na offgrid systém sú však pre väčšinu ľudí príliš vysoké. Najväčší problém nastáva v zimných mesiacoch, kedy kvôli krátkym dňom sú energetické zisky príliš nízke na pokrytie energetických nárokov a systém musí byť značne predimenzovaný, teda aj predražený.
Pre mňa sa javí celkom zaujímavé využitie drevoplynu. Generátor drevoplynu sa dá relatívne jednoducho vyrobiť a plyn je možné okrem spaľovania využiť aj na pohon benzínových spaľovacích motorov, čo sa dosť využívalo počas ropnej krízy cez 2. svetovú vojnu. Návodov na stavbu je na youtube spústa, stačí si vyhľadať „wood gasifier“. Americká agentúra pre krízový menežment (FEMA) dokonca vydala príručku na stavbu.
-
Pre záujemcov pridávam odkaz na stiahnutie FEMA plánov na stavbu spomínaného generátora drevoplynu pre pohon spaľovacieho motora: https://www.driveonwood.com/static/media/uploads/pdf/fema_plans.pdfhttps://www.driveonwood.com/static/media/uploads/pdf/fema_plans.pdf
Youtube je plný ďalších rôzne modifikovaných konštrukcií z viac, či menej dostupných materiálov pre konštruktérov s rôznymi úrovňami zručnosti a technického vybavenia. Pokiaľ ide o materiál, tak väčšina sa dá zohnať v kovošrote a pokiaľ bývate v rodinnom dome a nie ste prehnane poriadkumilovní, tak aj doma. 🙂
-
-
Vodík je asi najjednoduchšie vyrobiť elektrolýzou vody za pomoci elektrického prúdu. Návodov je na youtube pomerne dosť. V podstate k tomu treba nejakú nádobu, elektródy z nekorodujúceho materiálu (nerez) a nejaký zdroj prúdu. Ideálna je na to fotovoltika, pretože v podstate tým nahrádzame akumulátory, ktoré sú najdrahšou časťou FV systému. Jediný problém vidím v skladovaní vodíka, Do úvahy by snáď pripadalo stlačenie, keďže skvapalňovanie je zrejme v amatérskych nerealizovateľné. Ísť do toho by som trochu mal obavy vzhľadom na výbušnosť vodíka aj keď pri dobrej tesnosti sytému by riziko malo byť zamedbateľné.
-
Osobne sa venujem aj fotovoltike. Momentálne ju využívam hlavne na ohrev vody, čo v podstate funguje takmer celoročne s výnimkou možno 1 mesiaca v zime, pokiaľ je dlhodobo zamračené. Drevo je však na slovensku pomerne dostupné a navyše je to obnoviteľný zdroj. Využiteľný je aj drevený odpad v podobe pozbieraných suchých konárov. Vo svete sa dokonca výrábajú kogeneračné kotle na biomasu, ktoré okrem vykurovania dokážu vyrábať elektrickú energiu, ale to je pre našinca dosť nákladná záležitosť.