Slovania. Slovieni. Viete, aký je v tom rozdiel? A ste hrdí na svoje korene?
Prečo, ak človek povie, že je hrdý na naše slovenské, dostane často nálepku, že je aktivista súčasnej vlády a ergo teda homofób či dokonca fašista? V rozhovore, ktorý som urobila v rámci podcastu ODznova s pánom Milošom Zverinom, ktorý, okrem iného vedie združenie Slavica a otvoril aj Slovanskú školu, sa dozviete odpovede aj na tieto otázky. Rozhovor sme točili 18.09.2024 – teda ešte predtým, ako začala kauza okolo prednášky na ZŠ v Nitre, na ktorej sa pán Zverina ani nezúčastnil…
Okruhy rozhovoru:
- Keď človek vidí Ameriku alebo Japonsko, prípadne mnohé iné krajiny, napríklad aj Chorvátsko či Srbsko, títo ľudia sú veľmi hrdí na svoje národné cítenie, vidíte tam aj bežne na domoch vlajky. Prečo je slovenská vlajka na dome akceptovaná maximálne počas majstrovstiev sveta v hokeji?
- Čím to je, že my tu na Slovensku tak veľmi chceme byť globálni, akože moderní. A slovenské či slovanské sa považuje za krok vedľa.
- Vy sa venujete téme dlho. Stretávame sa s výrazmi staroslovienska a slovanská. Aký je v tom rozdiel?
- Vy ste vydali aj knihu, ktorá sa zaoberá slovanskou ornamentikou a symbolmi. Skúste divákom priblížiť, ako majú rozlišovať medzi skutočnými, pravými symbolmi a nepravými fejkovými?
- Čo sú to slovanské ornamenty a symboly?
- Aký je ich význam?
- Ide teda o folklórne ornamenty?
- Ktoré oblasti spadali vôbec pod slovanskú oblasť…
- Ornamenty a príbytky?
- Slovanská škola – čo to vlastne je a kto sa môže hlásiť?
- Keď chceme zachovať naše kultúrne dedičstvo, čo by sme podľa vás mohli všetci urobiť?