Tretia vlna pandémie koronavírusu sa pomaly začína a spoločnosť je čoraz viac rozdelená. Jedna skupina občanov verí vládnym opatreniam a očkovaniu, druhá proti nim chodí protestovať do ulíc. Na situáciu sa už nemohli pozerať známi umelci a vyzvali verejnoprávnu RTVS, aby zrealizovala diskusiu protichodných názorov. Odborníci tvrdia, že to môže pomôcť šíreniu osvety.
Signatári vyzvali RTVS, aby zrealizovala hneď päť diskusných relácií. Tie majú byť vysielané naživo na Jednotke a za účasti širokého spektra odborníkov. „Diskusné relácie majú obsiahnuť hlavné témy a zodpovedať tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov,“ píše sa vo výzve. Odborníci by mali hovoriť o testovaní, očkovaní, liečbe, legislatíve a opatreniach.
Medzi účastníkmi majú byť odborníci, ktorí navrhovali a podporovali protipandemické opatrenia, ako napríklad profesor Vladimír Krčméry (61), infektológ Peter Jarčuška, hlavný hygienik Ján Mikas (46) či lekár Peter Visolajský. Proti nim by sa podľa návrhu postavili tí odborníci, ktorí sú za zmeny – napríklad lekár Igor Bukovský, analytik Juraj Mesík či bývalý ústavný sudca Ján Drgonec (69). „V priamej konfrontácii tak budú môcť obhájiť svoje tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach. Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a aby rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť,“ píše sa vo výzve.
Tú mali podpísať zvučné mená ako producent Jaro Slávik (47), hudobník Marián Čekovský (44), publicista Milan Markovič (78), spevák Marian Greksa (62), Miss Slovensko 2014 Laura Longauerová (25) a mnohí ďalší. Iniciátormi sú členovia skupiny Maduar – Juraj Matyinko a Ladislav Matyinko. „Ocitol som sa na zozname náhodou a nedorozumením,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Čekovský s tým, že nič nepodpisoval.
Bukovský, ktorý sa preslávil výrokom, že COVID-19 je len ťažšia chrípka, diskutovať chce: „Dlhodobo vyzývam vládnych poradcov na diskusie, v ktorých by došlo k výmene názorov nie s cieľom podrývať, ale vyjasniť si čo najlepšie riešenia s cieľom upokojiť spoločenskú atmosféru.“
Otázne je, či k diskusii príde a či splní účel upokojenia situácie. „Kontroverzné názory môžu získať väčší mediálny dosah. Ak bude diskusia, naopak, o preukázateľných faktoch, ľudí to môže upokojiť,“ povedal vedúci neuropsychologických projektov Peter Strcula s tým, že ľudia tak lepšie porozumejú tomu, prečo a z akých faktov rozdielne názory a napätie vznikajú. Sociologička Silvia Porubänová sa domnieva, že každá relevantná informácia je pre ľudí plusom: „Ide o podanie argumentov každého z odborníkov, čiže nemôžeme vedieť, ako by to vyzeralo. Mohlo by to na oboch stranách naštartovať ešte väčší nepokoj a ešte viac polarizácie.“ Porubänová si však myslí, že nejaké percento zo skupiny nerozhodnutých by diskusia mohla presvedčiť o vakcinácii.
K situácii sa pre náš denník vyjadril aj riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník (55): „Som presvedčený, že je potrebné diskutovať o téme pandémie a prinášať v debatách vecnú konfrontáciu názorov o prijímaných opatreniach. V súčasnosti na vytvorení vhodnej platformy intenzívne pracujeme.“ Podľa neho má zmysel každá aktivita, ktorá dokáže čo i len v malej miere zmierniť negatívne dosahy tretej vlny pandémie. Je vraj v záujme RTVS k tomu prispieť všetkými dostupnými možnosťami a ponukou signatárov sa budú zaoberať. „RTVS ako verejnoprávny vysielateľ k zaočkovaným i nezaočkovaným osobám pristupuje rovnako,“ dodal Rezník.