Juraj a Ladislav Matyinko zo skupiny Maduar odoslali prednedávnom spolu s ďalšími signatármi z radov spoločensky aktívnych osobností Otvorený list vedeniu RTVS, v ktorom žiadali otvorenú diskusiu o prijímaných opatreniach za účasti širokého spektra odborníkov s pluralitným zastúpením názorov, a to vo forme 5 relácií vysielaných naživo v najsledovanejších časoch. Diskusné relácie majú obsiahnuť hlavné témy a zodpovedať tie najdôležitejšie otázky, ktoré rozdeľujú spoločnosť a na ktorých nie je zhoda ani v rámci odborných kruhov. Vo svojom liste uviedli aj termín, do ktorého očakávali odpoveď, žiadna však neprišla.
Ako skonštatoval Juraj Matyinko, „Odpovedať na mail považujem za elementárnu slušnosť v každej komunikácii, o to viac, keď je jeho súčasťou Otvorený list podpísaný signatármi z radov osobností a podporený verejnosťou vo forme online petície. Je to neúcta verejnoprávnej inštitúcie voči občanom tejto krajiny a platiteľom koncesionárskych poplatkov. Napriek tomu sme potešení správou, že RTVS začala konečne po 18 mesiacoch nečinnosti uvažovať nad širokou diskusiou odborníkov, stále nám však vo vzduchu zostáva visieť niekoľko otázok. Prečo to našej verejnoprávnej televízii trvalo tak dlho, keď má v Zákone o Rozhlase a televízii Slovenska taxatívne vymedzené, že má vo svojom vysielaní poskytovať vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike na slobodné utváranie názorov, a že jej programy majú odrážať rozmanitosť názorov? Ako je možné, že neutvárala podmienky na spoločenskú dohodu vo veciach verejných s cieľom posilniť vzájomné porozumenie, toleranciu a podporovať súdržnosť rozmanitej spoločnosti v čase, keď je naša spoločnosť mimoriadne rozpoltená a radikalizovaná? A ak tak neučinila, prečo nekonala Rada RTVS, ktorej povinnosťou je dohliadať na dodržiavanie predmetného zákona a plnenie úloh RTVS? Prečo za rok a pol nekonala Rada pre vysielanie a retransmisiu? A prečo nekonal výbor NR SR pre kultúru a média? Ak nám takto zásadne zlyhala naša verejnoprávna televízia a jej kontrolné orgány, aký je ich účel a načo ich platíme?“
Ako doplnil jeho brat Ladislav: „S ohľadom na situáciu, do ktorej sa kvôli zmeneným pravidlám automatu na Slovensku opäť dostávame, si už nemôžeme dovoliť ďalej vyčkávať a preto sa obraciame aj na naše komerčné televízie so žiadosťou o odvysielanie pluralitnej diskusie v rozsahu, aký sme požadovali od RTVS. Samozrejme, ak sa RTVS medzitým rozhýbe, bude to len na prospech veci. Veď aj pri politických predvolebných štúdiách je bežné, že diskusie prebiehajú na viacerých TV staniciach.„
Iniciátori Hovorme spolu sa vyjadrili aj k stanoviskám niektorých vládnych odborníkov, ktorí sa nemienia zúčastniť navrhovaných diskusií. „Odmietanie diskusie s ďalšími odborníkmi považujeme za škandalózne. Tí, ktorí vstúpili do služieb verejnosti, sú povinní sa jej zodpovedať a pri obhajobe svojich riešení verejne obstáť v priamej konfrontácii s názorovými oponentmi. To musí zvládnuť aj bežný študent pri svojej záverečnej práci, nie odborník, ktorý ovplyvňuje život 5 a pol milióna ľudí. Ak to nedokážu, tak by mali byť okamžite vymenení a nahradení niekým, kto chápe svoju zodpovednosť voči celej krajine a nemá problém, hoci aj opakovane, presvedčiť odbornú aj laickú verejnosť o správnosti svojich návrhov. Pritom ide o osoby, s ktorými sme to v januári dotiahli na najhoršiu krajinu na svete s počtom úmrtí na počet obyvateľov, čo svedčí o neskúsenosti, neodbornosti, či konflikte záujmov. Napriek tomu sa aj naďalej sami pasujú za top odborníkov, čo je ukážkou nedostatku ich sebareflexie. Strata súdnosti je až tak silná, že si začínajúci epidemiológ trúfne svojich ďaleko skúsenejších kolegov označiť za demagógov, dezinformátorov, či dokonca falošných hráčov, a to len preto, že poukazujú na jeho pochybenia a radi by mu v diskusii odporučili odbornejšie a pre ľudí možno ďaleko lepšie riešenia situácie,“ vyjadrujú svoj názor a postoj bratia Matyinkovci.
„Preto sa pýtame našich vládnych odborníkov, koľko titulov je dosť na to, aby ste s niekým prišli diskutovať? Koľko vĺn je dosť na to, aby ste si priznali svoju neschopnosť? Koľko zničených životov či podnikaní je dosť, aby ste ukončili svoje experimenty? A koľko úmrtí je dosť na to, aby ste za svoje konanie prijali zodpovednosť? Lebo ak si myslíte, že tieto diskusie majú slúžiť len na to, aby ste v nich vyhrali, alebo naopak sa bojíte toho, že v nich prehráte a vyhrajú vaši oponenti, tak to celé vnímate úplne nesprávne. Vyhrať v nich totiž máme my, občania tejto krajiny, pre ktorých pracujete.“, zhodli sa bratia Matyinkovci.
Signatári iniciatívy Hovorme spolu tak s ohľadom na situáciu nechávajú znenie svojho Otvoreného listu vedeniu RTVS stále v platnosti, až kým nedôjde k naplneniu zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a realizácii širokých diskusií s pluralitným zastúpením. Dokonca sú presvedčení, že pre vyváženie enormne prehnaného priestoru, ktorý počas uplynulých mesiacov dostávali vládni odborníci v mienkotvorných médiách, by pri tejto sérii diskusií mali dostať väčší priestor ostatní odborníci, ale nechcú narúšať už navrhnuté rovnomerné zastúpenie. Aj naďalej preto vyzývajú ďalšie osobnosti Slovenska z oblasti kultúry, športu, zdravotníctva či vedy, aby sa k nim pridali ako signatári. A obracajú sa aj na širokú verejnosť, aby im vyjadrila podporu formou online petície. Všetky potrebné informácie sú stále prístupné na stránke www.hovormespolu.eu alebo na FB stránke Hovorme Spolu.