Nie je to o tom, že vyhovujeme nejakej iniciatíve, povedala hovorkyňa RTVS.
Za uplynulý mesiac sa na verejnoprávnu televíziu RTVS obrátili dve iniciatívy, ktoré sa dožadujú diskusií o Covide, v ktorých by boli zastúpené aj tzv. opačné názory.
Za jednou z nich stojí Juraj Mesík, za druhou skupina Maduar.
Niektorí odborníci, venujúci sa pandémii, hovoria, že by do takejto diskusie nešli, lebo v tom nevidia zmysel a obávajú sa demagógie.
RTVS ale predsalen hovorí, že hľadá vhodný priestor a tiež platformu pre diskusie s odborníkmi z rôznych názorových spektier. No zároveň odmieta, že by tým vyhovela niektorej z iniciatív.
„Našou prioritou je priniesť divákom diskusiu, ktorá bude vyvážená, informačne hodnotná a kvalitne spracovaná,” uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.
Na diskusiu vyzýval aj Maduar
Iniciatíva hudobníkov zo skupiny Maduar, Hovorme spolu, vyzvala televíziu, aby zorganizovala diskusiu o Covide za účasti „širokého spektra odborníkov s pluralitným zastúpením názorov“ otvoreným listom pred dvomi týždňami.
Požadovala sériu piatich diskusií, vysielaných naživo, v najsledovanejších časoch.
Partnermi do diskusie s epidemiológmi, či infektológmi, ktorých bežne oslovujú médiá, mali byť podľa iniciatívy „odborníci s iným názorom“. Medzi nimi Igor Bukovský, Juraj Mesík či Ján Lakota.
Ide o ľudí, ktorí spochybňujú napríklad vakcíny.
Iniciatíva žiadala odpoveď od RTVS na svoju výzvu do konca augusta, ale nedostala ju a tak avizovala ďalšie, zatiaľ nešpecifikované, kroky. Medzičasom spustila aj petíciu, ktorú za takmer dva týždne podpísalo necelých 3400 ľudí.
„Nie je to o tom, že vyhovujeme nejakej iniciatíve,” tvrdí Pivarčiová.
Hovorí, že už dlhodobo registrujú obdobné požiadavky aj iných iniciatív. Napríklad, Juraj Mesík a niekoľko ďalších lekárov, sa dožavovalo okrúhleho stola v RTVS, za ktorým by sedeli s predstaviteľmi pandemickej komisie.
Pivarčiová tvrdí, že aj bez ohľadu na tieto iniciatívy, sa o takejto možnosti rozprávajú dlhšie.
„Považujeme za dôležité, aby sme na obrazovkách RTVS v rámci tejto témy vytvárali taký priestor, ktorý má potenciál upokojiť situáciu a zmierniť napätie v spoločnosti. Zároveň je však dôležité prinášať v debatách vecnú, ale najmä fundovanú konfrontáciu odborných názorov na prijímané opatrenia. V súčasnosti na vytvorení vhodnej platformy pracujeme,” uviedla Pivarčiová.
Nateraz tak hľadajú podobu takejto diskusie, ale rozhodujú aj o hosťoch.
Odmietajú
Medzičasom sa už niektorí odborníci, ako infektológ Peter Sabaka, ktorý sa v bratislavskej nemocnici stará o covidových pacientov, vyjadril, že by sa diskusie akú požaduje Maduar nezúčastnil.
Nevie si predstaviť diskusiu s ľuďmi, z druhého názorového spektra, ktorých navrhovla táto hudobná skupina.
„Iní ľudia, ktorí by predstavovali názorovú opozíciu v podstate nie sú ako tí, ktorí tam boli menovaní,” hovorí Sabaka.
Jemu, ale aj viacerým ďalším odborníkom okrem iného prekáža, že podľa požiadavky iniciatívy by mali mať obe strany rovnaké zastúpenie, aj keď iný názor je vo výraznej menšine.
„Skrátka, takáto debata nie je zamýšlaná ako obohacujúca debata, pri ktorej by si vedci vymieňali svoje poznatky a na záver by sa všetci zmierili a priznali by, že pravda je uprostred. Je to trójsky kôň ktorým chcú falošní hráči prepašovať svoj marginálny názor do verejnoprávnej televízie. A toho účastný nebudem,” napísal aj na sociálnu sieť.
Epidemiologička Alexandra Bražinová v relácii denníka SME Rozhovory ZKH povedala, že ju RTVS už oslovilo, ale odmietla.
Nemyslí si, že by takáto diskusia mohla divákom niečo priniesť, ľudia by pri nej mohli nadobudnúť pociť, že polovica sú odborníci a druhá rovnako veľká časť sú, tí ktorí majú má iné názory.
Hovorí, že najviac jej vadí demagógia. „Divák nemá možnosť okamžite si vyhľadať štúdie a skontrolovať si, kto má pravdu. Dá za pravdu tomu, kto je presvedčivejší a sympatickejší, čo je veľmi nebezpečné,” povedala.