Juraj Bednár je etický hacker, podniká v IT a venuje sa aj kryptomenám. Rozhodla som sa ho vyspovedať na tému digitálneho eura z hľadiska nástrah, ale aj príležitostí, ako sa už teraz s chladnou hlavou učiť narábať so zdrojmi inak.
Juraja som sa pýtala aj:
- Juraj ja som ťa oslovila ihneď, ako som videla povereného Eduarda Hegera rozprávať o digitálnom eure, ako o nádeji a dobrej ceste. Porovnal ho s nákupmi v eshope. Že je to rovnaké, ako keď si človek objedná tovar a zaplatí kartou. Potom išiel úradujúci premiér ešte ďalej. Porovnal digitálnu menu s kryptom. Vtedy som si povedala, že keď tam hore nevedia, aký je rozdiel, ako to má vedieť obyčajný človek?
- Dá sa porovnať digitálne euro centrálnej banky s nákupmi na eshope?
- Čo je podľa teba najväčšia hrozba digitálnej meny centrálnej banky?
- A myslíš, že sa to stane? Že hotovosť zmizne?
- A čo porovnanie s kryptom? Diváčka sa pýta: keďže „údajne“ je digitálna mena ako krypto mena ( teda nie je medzi nimi žiadny rozdiel), to znamená, že sa aj bude takisto správať? Teda, že jej hodnota bude „volatilná„?
- Dalšia diváčka sa pýta: Zrejme sa to najprv dotkne ľudí na dávkach. Ako to vidí on. Ako nás k tomu privedú/prinútia. Ako to presne funguje. Kto ťahá za nitky. Ako sa urobí ten prevod peňazí a či to bude 1:1. Kam vedú dáta a zdroje.
- Myslíš si, že budeme obmedzovaní v nákupe jednotlivých položiek?
- Aké alternatívne možnosti, okrem barteru, vidíš ako alternatívu k dobe, keď by digitálne € bolo zavedené?
- Ako by sa mal človek aktuálne, bez paniky zachovať aby sa pripravil na prípadný nástup digitálneho eura? Do čoho konvertovať svoje zdroje?
- Ľudia sa krypta stále obávajú. Najmä teraz, keď „popadalo“… Ďalšia vec je bezpečnosť transakcií. Nie je jednoduché sa zorientovať a veľa ľudí už prišlo v krypte peniaze kvôli podvodníkom a rôznym podvodným aplikáciám.
- Ako začať?
Verím, že rozhovor zaujme a aj pomôže.
Pozrieť si ho môžete priamo tu:
Pripravila: Martina Valachová